Jak przygotować domowy jogurt z Narine?
Chcesz przygotować zdrowy, domowy jogurt, który wspiera mikroflorę jelitową? W tym artykule pokażemy Ci, jak krok po kroku stworzyć jogurt z użyciem probiotycznych bakterii Narine.
Co będzie Ci potrzebne?
- szklane naczynie z wieczkiem,
- termometr kuchenny,
- saszetka Narex Sachets (kup tutaj),
- około 1,5 l mleka,
- jogurtownica (nie jest konieczna, aczkolwiek może ona być ułatwieniem, gdy planujemy robić jogurt częściej.)
Zakwaska
- Gotuj 150 ml mleka krowiego przez 10-15 minut. W praktyce mleko musi wrzeć nie dłużej niż 3-5 minut – to zazwyczaj wystarczy, żeby wyeliminować niepotrzebne bakterie.
- Następnie ostudź mleko do temperatury 39-40°C. Usuń pianę i przelej mleko do wyparzonego szklanego naczynia. Ja zazwyczaj używam sita, co pomaga mi lepiej przecedzić mleko i nie mieć niepożądanych resztek piany.
- Dodaj zawartość jednej saszetki Narex do mleka i dokładnie wymieszaj. Dziwnie, jak taka mała ilość produktu może sfermentować dużą ilość mleka, prawda?
- Szczelnie zamknij naczynie i umieść w jogurtownicy. Utrzymuj temperaturę 37-39°C przez 22-24 godziny.
- Otwórz naczynie i sprawdź konsystencję zakwaski. Zwróć uwagę na grudki – może to świadczyć o zbyt wysokiej temperaturze fermentacji, więc następnym razem warto zmniejszyć ją o 1-2 stopnie.
- Przenieś zakwas do lodówki na co najmniej 3-4 godziny. Przed użyciem dokładnie wymieszaj zakwas do uzyskania jednolitej masy.
Przechowuj w temperaturze 2-6°C nie dłużej niż 7 dni.
Jogurt
Aby przygotować produkt mleczny Narine, potrzebujesz 1 litr mleka.
- Ugotuj mleko, a następnie ostudź je do odpowiedniej temperatury i dodaj 2 łyżki stołowe zakwasu na każdy litr mleka.
Z poprzednio zrobionej zakwaski powinno nam wyjść około 8-10 dużych łyżek produktu, co w praktyce przekłada się na 4, a nawet 5 litrów gotowego jogurtu.
- Dodaj 2 łyżki stołowe zakwaski na każdy litr mleka.
- Fermentuj produkt w temperaturze 37-39°C przez 5-7 godzin.
Czas fermentacji oraz temperatura mają istotny wpływ na końcową konsystencję i właściwości organoleptyczne produktu. Jeżeli temperatura będzie wyższa i czas fermentacji wyniesie 7 godzin, otrzymamy bardziej gęsty i kwaśny produkt. Natomiast, jeśli zdecydujemy się na fermentację przez 5 godzin w temperaturze 37°C, a nawet 35°C, uzyskamy bardzo delikatny smak, przypominający jogurt pitny.
- Po fermentowaniu jogurtu otwieramy naczynie i sprawdzamy konsystencję.
Konsystencja – podobna do galaretki, jakbyśmy dodali do jogurtu żelatynę. Ciekawostką jest to, że im więcej mieszamy nasz jogurt, tym bardziej staje się płynny. Zgodnie z opisem i wskazaniem założyciela, pana Lewona Erzinkyana, który odkrył tę bakterię, w jego książce o przygotowaniu mleka acydofilnego jest opisane, że produkt po fermentacji jest bardzo zbity i galaretowaty, ale im więcej się miesza, tym bardziej staje się płynny. Jak widzimy, to się potwierdza.
- Przenosimy jogurt do lodówki. Przechowujemy w temperaturze 2-6°C nie dłużej niż 2 dni. Po opcjonalnym wymieszaniu zostawmy go w lodówce na kilka godzin.
Produkt można spożywać od razu, jednak smakuje o wiele lepiej, gdy jest schłodzony. Co do porad, jak go dawkować – najlepiej pić jedną szklankę rano i jedną wieczorem. Jeżeli ktoś przyjmuje kapsułki Narex, to świetnie, ponieważ jogurt wzmocni działanie kapsułek. Bakteria w kapsułkach jest liofilizowana, czyli w stanie uśpienia, i potrzebuje czasu, aby się obudzić w naszych jelitach. Natomiast w jogurcie bakterie są już aktywne i działają od razu po spożyciu. Przed użyciem warto każdorazowo wymieszać produkt.
Sprawdź kapsułki Narex Caps: link
Jeżeli chcesz podzielić się tym produktem z kimś innym, wystarczy dać mu słoik zakwaski. Taki słoik wystarczy na 4-5 litrów gotowego napoju. Jeśli ugotujemy mleko, ostudzimy je, wymieszamy z nim dwie duże łyżki zakwaski i pozostawimy – uwaga, niekoniecznie w jogurtownicy – to mamy alternatywne rozwiązanie. Wystarczy owinąć naczynie ciepłym kocem i zostawić na noc. Nad ranem będzie gotowy, idealny produkt. Jogurtownica nie jest konieczna do tego drugiego kroku, jednak do pierwszego kroku dobrze ją mieć, ponieważ zapewnia kontrolowaną temperaturę.
Jogurt Narine można wykorzystać na wiele sposobów. Można go wymieszać z orzechami, dodawać do sałatek jako zdrowy dressing, albo zrobić z niego smoothie z wybranymi sezonowymi owocami. Świetnym pomysłem jest też połączenie jogurtu z muesli, co stanowi zdrowy i pożywny posiłek na początek dnia.
To wszystko! Twój domowy produkt mleczny Narine jest gotowy.